Damla Sakızlı Kahvesi Faydaları

DAMLA SAKIZI:
Damla sakızı, Sakız Adasında yetişen sakız ağacının ürettiği kendine özgü kokusuyla bir reçinedir.Ayrıca, insan sağlığına oldukça yararlı bir madde olan damla sakızı tıbbi alanlarda da kullanılmaktadır.
Özellikleri:* Tam bir doğu bitkisi olan bu ağacın birkaç türü olup, meyvesinden ve dallarından yararlanılır.
* Yalnız bir türünden sakız elde edilir.
* En çok tercih edileni ise yeşil ve büyük olanıdır.
Faydaları:
* Göğüs hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
* Böbreğe çok yararlıdır.
* İdrar söktürücü özelliği vardır.
* Karaciğer için tavsiye edilir.
* Soğuktan kaynaklanan dalak ağrılarına iyi gelir.
* Felçli hastalar için iyi bir şifa kaynağıdır
 Çözücü madde sayesinde mide de yaşanan reflü ve ülser gibi hastalıklara iyi gelir. Mide bulantısı ya da mide yanması sırasında sakız olarak çiğnenerek tükürüğe karışır. Tükürükle yemek borusundan geçer mideye iner buradaki deforme olmuş durumları kısa sürede çözer. Tüm sindirim için mucize bir besindir. 
Toz halindeki damla sakızını bal ile karıştırarak tüketildiğinde solunum hastalıklarının yaşanma riskini azaltır. Özellikle enfeksiyon kapmış boğazı ve akciğeri temizler. Balgam söktürücü etkisi ile boğazdaki enfeksiyonu atar. Akciğer kanseri riskini azaltır.
Yüz felci ya da çene kasılmaları içinde doğal tedavi olarak kullanılır. Sert bir halde çiğnendiğinde baştaki tüm kasların aynı oranda çalışmasını sağlar. Sinirleri rahatlatır. Bazı uzmanlar baş ağrısı, stres ve depresyon gibi durumlarda da bu sert yapının çiğnenmesinin etkili olacağını vurguluyor. 
Mide ya da ağzı içindeki olumsuz sorunlar nedeniyle ağız kokusu ortaya çıkar. Bu sorunu götürecek en doğal yöntemlerden biri damla sakızıdır. Antiseptik etkisi sayesinde dişlerdeki mikrop oranını azaltır. Adeta bir diş fırçası ve macunu görevini aynı anda yapar. Ağız kokusunu önler dişleri beyazlatır.
Yapılan araştırmada damla sakızının kısırlık tedavisinde de etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu ile atma özelliği olan damla sakızını çocukların çiğnememesi tavsiye edilir. Ayrıca bir uzmana danışılmadan sert olarak tüketilmemelidir.


Yorumlar
Yorum Yap